İstanbul Lokma Dağıtımı

Avcılar Hayır Lokması

Avcılar Hayır Lokması

Avcılar hayır lokması, esasen tatlıdan evvel emeğin kutsanışı gibi bir şeydir. Kelime anlamıyla elbette tatlı demektir. Lakin, bu tatlının yapımı ve dağıtımı büyük bir emek ister. Haram katılmamış, emekle yoğrulmuş ve tamamen helal bir yiyecektir. Bu nedenle de hayırlı sebepler nedeniyle lokma döktürme işlemi tercih edilir. Yokluğu yoksulluğu övmez. Ancak şunu da söylemeliyiz ki hayatı sürdürmek için de gerekli olan bir tatlıdır.

Lokma aynı zamanda bir tatlı çeşidinin de ismidir. Türkçemizin kelime ve dil yapısıyla alakalıdır bu durum. Normal anlamının çok daha ötesinde lokma esasen bir tatlının ismidir. Bu tatlı ise ülkemizin her yerinde meşhurdur. Hatta Arabistan, Yunanistan gibi diğer pek çok ülkede de lokma tatlısı bilinmektedir. Ülkemizin kimi şehirlerinde isim değişikliğine uğrasa da lokma, genel olarak bu isim ile tanınır ve tüketimi son derece yaygındır.

İstanbul Avcılar Lokmacı

Avcılar hayır lokması, yine de bazı yerlerde tatlı olmasının ötesinde bir fonksiyona sahiptir. Lokma döktürmek gibi bir kavram mevcuttur. Aynı şekilde lokma dağıtmak kavramı da bulunmaktadır. Peki bu ne anlama gelir? Çok üzüntülü, sevinçli, acı verici bir durumdan ötürü insanlar hayır yapmak isterler. Bunun için de lokma döktürmeyi seçerler. Lokma döktürme eylemi firmalar aracılığı ile yapılır. Avcılar İstanbul lokmacı firmaları ile bu işlem gerçekleştirilir. Rahmete kavuşan bir kişinin ruhu için de lokma döktürülür. Sünnet, düğün, nişan ve söz gibi etkinlikler sebebi ile de lokma döktürme işlemi yaptırılır. Lokmayı yiyen kişiler de dua ederler. Yani hem lokmayı döktüren hem de lokmayı tüketen kişiler sevap kazanırlar.

Avcılar Lokma Arabası

Avcılar lokma arabası ile döktürülen lokma, genelde İzmir’e özgü olarak bilinse de esasen tüm ilçelerde yaygındır. Özellikle de İstanbul’da lokma dökme hizmeti en az İzmir’deki kadar sık olarak yapılır. Hazırlanan hayır lokması yüzlerce kişiye dağıtılır. Vefat eden bir insan ruhuna dua için de lokma döktürme hizmetinden yararlanılır. Aynı şekilde iş yer açılışları için de lokma döktürülür. Avcılar hayır lokması çeşitli etkinliklerden önce de döktürülür.

Genelde bu tatlının dağıtımı hayır için yaptırılır. Sadece ölünün ardından değil, nikah, nişan, düğün, sünnet sonrası, geçirilen bir kaza, bir sınavın kazanılmış olması gibi nedenlerle de lokma döktürme işi yaptırılır. İş yeri açanlar da aynı şekilde lokma döktürmeyi tercih edebilirler. Önce tatlı dağıtımı ile iş yerlerinin açılmasına özen gösterirler. Daha sonrasında iş yerini açarlar. Hayır yapılmadan açılan iş yerinin bereket getirmeyeceğine inanırlar.

Avcılar Hayır Lokması Fiyatları

Avcılar lokmacı, Avcılar hayır lokması firmaları tarafından dökülür ve dağıtımı gerçekleştirilir. Lokma, esasen tatlı olan şeker, un ve yağdan elde edilen bir hamurun kızartılması ve ardından şerbetlenmesi ile elde edilir. Lokmalar iki türlüdür biri İzmir lokma diğeri ise saray lokmasıdır. İzmir lokmanın boyutu biraz daha büyüktür ve ortası deliktir. Genelde üç adet şeklinde servis edilir. Diğer lokma çeşidi olan saray lokma ise daha küçük boyutlara sahiptir. En azından zeytin büyüklüğünde olduğunu söyleyebiliriz. Bu lokma çeşidi yani saray lokması ise 6-7adet olacak biçimde servise sunulur. Lokmanın dökülmesi ve dağıtımı İstanbul Avcılar lokmacı firmaları tarafından yapılır.

Avcılar hayır lokması fiyatları genel olarak bütçe dostudur. Ancak her firmanın bütçe politikası farklıdır. Yüksek fiyatlar isteyen lokmacıların yüzde yüz kaliteli hizmet sunacağı ve işinde uzman olduğundan söz edilemez. Ancak uzun senelerden bu yana deneyimli ve işin profesyonel olan firmamız, size bu hususta destek olacaktır.